گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 44

 گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 44

http://www.steels-ne.ws/Bazarahan/Photo-gallery/MiniGal%20Nano%200.3.5/photos/1318840508.jpg

سنگ آهن

هفته گذشته بازار سنگ آهن پس از افت قیمت بیش از 50 دلاری اکتبر بهبود داشت البته به نظر فعالان بازار این بهبود شاید موقتی باشد چرا که کاهش تولید کارخانه های  چینی و افزایش عرضه سنگ آهن مانع رشد چشمگیر قیمت خواهد شد. هفته گذشته سنگ آهن خلوص 5/63 درصد به طور متوسط 125 تا 126 دلار سی اف آر چین معامله شد.
عرضه کنندگان هندی هنوز قدرت مانور ندارند چون قمیت های پیشنهادی استرالیا به خصوص سنگ آهن خلوص بالا خیلی پایین تر بود. هزینه های صادرات از جمله تعرفه های صادراتی و کرایه حمل مانع از پیشنهاد سنگ آهن در کمتر از 160 دلار سی اف آر می شود. ظاهرا هندی ها باید مدت بیشتری صبر کنند . هنوز بازار فولاد چین جو خیلی مساعدی ندارد و باید دید این امید به بهبود در بازار سنگ آهن تا چه زمانی ماندگار می ماند.

قراضه
هفته گذشته در بازار داخلی امریکا قیمت قراضه خرد شده 25 دلار افت داشت. قیمت قراضه در جنوب اروپا 10 تا 15 یورو پایین آمد. قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80  به ایتالیا 400 تا 410 دلار سی اف آر عرضه شد. قیمت قراضه سنگین در بازار داخلی جنوب اروپا 270 تا 280 یورو بود. ولی برای کمک به افزایش قیمت لازم است تقاضای داخلی و همچنین ترکیه افزایش یابد. قیمت قراضه آ3 در بازار داخلی روسیه 310 دلار و 60 سنت هر تن سی پی تی بود در حالی که ماه قبل تا 360  دلار ثبت شد.
هفته گذشته ترکیه تنها دو محموله قراضه خرید. قراضه مخلوط امریکا با متوسط قیمت 433 دلار سی اف آر معامله شد. در حالی که سه هفته ای بود که از امریکا خرید نکرده بودند. قیمت پیشنهادی امریکا 435 دلار سی اف آر برای قراضه سنگین کلاس 1 و2 خلوص 20-80 است. قراضه 30-70 اروپا 407 دلار سی اف آر پیشنهاد شد که مشابه قیمت هفته قبل است. قراضه آ3 سی آی اس420 دلار سی اف آر بود که 15 دلار رشد داشته آن هم به دلیل شرایط جوی. برخی معتقدند با نزدیک شدن زمستان قیمت قراضه به تدریج بالا می رود و ترک ها نیز موجودی کمی دارند و باید خرید کنند. فروش میلگرد ترکیه کمی بالا رفته و تجار قراضه را امیدوار کرده است امریکا، رومانی و اوکراین برای بالا بردن قیمت تا اواسط نوامبر باید صبرکنند.
هفته گذشته هیوندایی استیل کره قراضه سنگین کلاس یک امریکا را 419 دلار و 50 سنت هر تن سی اند اف خریداری نمود که نسبت به خرید های قبلی دو هفته قبل تا 35 دلار افت داشت. قیمت خرید قراضه ژاپن در کره همچنان نزولی است. در 369 دلار سی اف آر معامله شده است. ابهامات موجود در بازار موجب شده خریداران قراضه در چین دست از معامله بردارند قیمت فعلی قراضه سنگین در بازار چین با ثبات و 520 تا 535 دلار با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده است. قراضه سنگین کلاس 1 و2 امریکا به تایوان 415 تا 420 دلار سی اف آر فروخته شده در حالی که هفته قبل 430 دلار بود. قیمت پیشنهادی به سنگاپور و مالزی نیز 420 تا 425 دلار سی اف آر بود. 

بیلت
هفته گذشته متوسط قیمت بیلت در بورس لندن 7 دلار افت داشته به 541 دلار رسید. قیمت پیشنهادی بیلت صادراتی اوکراین اخیرا 580 دلار فوب دریای سیاه شنیده شده و روسیه و بلاروس فعلا در بازار حضور ندارند. هفته گذشته  قیمت های پیشنهادی تا 5 دلار افت داشته و ظاهرا در 570 دلار معامله شده است. علی رغم افت قیمت، جو بازار همچون قبل است ظاهرا کم کم خریداران به این نتیجه رسیده اند که کارخانه ها قیمت ها را خیلی پایین نمی آورند و به تدریج جو تقاضا رو به بهبود است. بسیاری معتقدند قیمت بلیت دیگر به کف خود رسیده است.
خریداران بیلت در شمال افریقا هنوز فعالیتی ندارند و منتظر افت بیشتر قیمت نشسته اند. قیمت های پیشنهادی اخیر ترک ها بیشتر مورد پسند آن ها بوده که 620 تا 630 دلار سی اف آر شنیده شده است.
کاردمیر ترکیه قیمت بیلت را 17 دلار افزایش داده به 602 تا 607 دلار درب کارخانه بدون 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده رساند. اختلاف قیمت بیلت کاردمیر و میلگرد بازار داخلی 23 تا 56 دلار  است و با توجه به هزینه نورد 40 تا 50 دلاری، بیلت این کارخانه خریداری ندارد. بازار بیلت جنوب شرق آسیا منفی بود هفته گذشته بیلت سی آی اس 630 دلار سی اف آر تایلند شنیده شد. در فیلیپین بیلت روسیه 630 دلار سی اف آر است و بیلت کره 640 تا 645 دلار سی اف آر  که 5 تا 10 دلار از هفته قبل ارزان تر شده است. البته تولید کننده ها از بازار خارج شده اند و عرضه ندارند. قیمت بیلت در شمال چین روز های اخیر کمی بالا رفته ولی بعید است این روند ماندگار باشد. قیمت 16 دلار نسبت به پنجشنبه قبل بالاتر است. ولی جو بازار منفی است چون تقاضای واقعی بهبود چندانی نداشته است.
از طرفی در حوزه دریای خزر هم قیمت نزولی بود ولی خریدار نداشت که به دلیل مشکلات بانکی خریداران ایرانی است. بسیاری از تولید کننده ها برای فروش تولید دسامبر عجله ای ندارند و وارد بازار نشده اند. در حوزه دریای خزر کارخانه کستینگ قزاق قیمت نوامبر را 40 تا 50 دلار طی یک هفته پایین آورد تا مشتری پیدا کند ولی جواب نداد. در خاور دور نوردکاران منتظر ثبات قیمت بیلت هستند و آخرین معامله در 593 دلار فوب بسته شده و تجار بزرگ سعی دارند قیمت را تا 12 دلار دیگر پایین بیاورند. خریداران خاور دور با توجه به قیمت های پایین داخلی و نگرانی از واردات، در این وضعیت تمایل کمی به بازار سی آی اس دارند.

بیلت در ایران
بازار بیلت در ایران همچنان رکود را تجربه می کند. بیلت سایز 150 میلیمتر در بندر انزلی روی تریلی تا 800 تومان هر کیلو هم پیشنهاد شد ولی حجم معاملات بسیار محدود بود. علت آن هم سکوت وحشتناک حاکم بر بازار مقاطع است. روند نزولی قیمت بیلت در خارج هم وارد کننده ها را به سیاست صبر و انتظار کشانده است. ضمن آنکه مساله نرخ ارز مشکل بزرگی برای وارد کننده ها شده است. تقریبا اکثر قریب به اتفاق فروشنده های خارجی ترجیح می دهند با دلار نقدی معامله کنند نه اعتبار اسنادی به این ترتیب قیمت تمام شده بیلت وارداتی بر اساس نرخ 650 دلار سی اف آر انزلی بیش از 940 تومان هر کیلو خواهد بود در حالی که با استفاده از ارز به نرخ اعتبار اسنادی همین کالا 780 تومان قیمت تمام شده خواهد داشت. اعتبارات اسنادی هر روز در اختیار عده معدودتری از تجار قرار می گیرد و فروشنده های کمتری هم حاضر به قبول آن هستند بنابراین واردکننده هایی که از اعتبار اسنادی استفاده می کنند به نتیجه کار خود مطمئن نیستند. از سوی دیگر نوسان نرخ ارز، واردکننده ها را به سمت سرمایه گذاری روی ارز کشانده که امنیت بیشتری دارد و احتمال زیان آن محدودتر است. از آنجا که سطح تولید مقاطع هم پایین است تقاضایی برای بیلت نیست. اگر روند قیمت جهانی بیلت کمی ثابت شود شاید بازار بیلت ایران هم بهتر گردد.

مقاطع
در بازار داخلی ترکیه قیمت میلگرد نسبت به اواخر اکتبر 5 تا 29 دلار افت داشته به 639 تا 678 دلار درب کارخانه رسیده است. قیمت میلگرد کاردمیر در ترکیه 52 دلار کاهش یافته به 635 دلار در هر تن درب کارخانه بدون مالیات ارزش افزوده رسیده است. این در حالی است که خریداران ترک 630 دلار درخواست خرید می دهند که اگر تقاضا پایین بماند و قیمت بیلت داخلی نزولی باشد دور از  انتظار نخواهد بود. از طرفی صادر کنندگان مقاطع ترکیه سعی کردند مانع کاهش قیمت بازار شوند چون تقاضای محصولات آن ها کمی بهبود داشته. از طرفی شاید نرخ یورو موجب شود فعالیت اسپانیا و ایتالیا افزایش یابد. اول هفته قیمت میلگرد ترکیه 645 تا 655 دلار فوب بود و پس از فروش چند محموله به خاور میانه قیمت پیشنهادی به 655 تا 665 دلار فوب رسید ولی کارخانه ای قیمت پیشنهادی را به 630 دلار فوب رساند و موجب شد برخی دیگر مجبور شوند قیمت را به 640 تا 650 دلار فوب کاهش دهند. فعلا تنها افریقا خریدار است و از طرفی کارخانه های ترک هنوز تولید نوامبر را نفروخته اند.
بازار مقاطع سی آی اس هفته گذشته هیچ بهبودی نداشته است. میلگرد روسیه در جنوب شرق آسیا 630  دلار سی اف آر معامله شد محصول چین 660 تا 680 دلار سی اف آر و میلگرد کره 660 دلار و محصول ترک 660 تا 670 دلار سی اف آر بود.
قیمت میلگرد در بازار داخلی اسپانیا نزولی و 530 تا 540 یورو شنیده شد در حالی که 10 روز قبل قیمت  10 تا 20 دلار بالاتر بود. در ایتالیا میلگرد نسبتا با ثبات بود برخی معامله ها 5 یورو ارزان تر بسته شد چون تقاضا کم است و قراضه نزولی است. قیمت فعلی 530 تا 535 یورو درب کارخانه است قیمت های صادراتی افت بیشتری داشت و 10 یورو ارزان شد قیمت فعلی 500 تا 505 یورو هرتن فوب است. قیمت نقدی میلگرد در بازار داخلی امریکا 750 تا 770 دلار هر شورت تن درب کارخانه شنیده شده که 30 دلار هر شورت تن از قیمت های سپتامبر بالاتر است. کارخانه ها سعی دارند قیمت میلگرد را بالا ببرند. کاهش واردات جولای و اکتبر به بهبود قیمت های داخلی کمک کرده.
بازار میلگرد نقدی چین با ثبات بود و 664 تا 667 دلار با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده شنیده شد که 11 دلار نسبت به هفته قبل بالاتر است ولی در بورس شانگهای افت قیمت دیده شد. قیمت میلگرد در بورس فیوچرز شانگهای 2 درصد افت داشته به 624 دلار رسید. شرایط بازار مقاطع امارات مطلوب نبود. میلگرد وارداتی ترکیه 675 تا 685 دلار سی اند اف است و بین اماراتی ها خریداری ندارد در کوتاه مدت نیز امیدی به بهبود نیست.

مقاطع در ایران
هفته گذشته بازار مقاطع در سکوت مطلق بود. هیچ کدام از مقاطع خریدار جدی نداشت قیمت ها روند نزولی داشت تیرآهن هر شاخه تا 4 هزار تومان بطور متوسط کاهش یافت میله گرد تا 10 تومان و نبشی و ناودانی 10 تا 15 تومان. روند صعودی نرخ ارز باعث شد تا تنزل قیمت محدود باشد ضمن آنکه قیمت ها دیگر به کف خود رسیده است و کمتر کارخانه ای امکان پایین آوردن قیمت را دارد. با این حال به علت کاهش تقاضا معامله ای در بازار صورت نمی گرفت. محدود شدن معاملات باعث نگرانی عده ای از تجار شده است چرا که معمولا در این شرایط افزایش حجم چک های برگشتی و به دنبال آن ورشکستگی تجربه شده است. این نگرانی نیز خود عاملی است برای محدود شدن حجم معاملات.
به نظر نمی رسد در هفته آینده اتفاق خاصی در بازار بیفتد چرا که در میانه هفته تعطیلی عید قربان است و معمولا این شرایط باعث سکوت بیشتر بازار است.

ورق
هفته گذشته در امریکا قیمت ورق گرم 620 تا 640  هر شورت تن بود و برخی کارخانه ها قیمت را تا 30 دلار بالا بردند تا از روند نزولی جلوگیری کنند. در شمال اروپا متوسط شاخص قیمت ورق گرم 3 یورو ارزان شد. در جنوب اروپا ورق گرم 7 یورو افت داشت. در ایتالیا ورق گرم 20 تا 30  یورو دو هفته اخیر افت داشته  و 480 تا 495 یورو درب کراخانه است.  ولی تقاضا نیست.
قیمت ورق در ترکیه هفته گذشته تا 20 دلار افت داشته و ورق گرم به 640 تا 660 دلار درب کارخانه رسید. ولی باز هم تقاضا کم است. باید تا اواسط نوامبر و اتمام اعیاد مذهبی صبر کرد که خرید ها برای سال آینده میلادی آغاز خواهد شد.
در جنوب شرق آسیا قیمت ورق گرم وارداتی به 630 تا 635 دلار سی اف آر ویتنام کاهش یافت.  برخی از خریداران هنوز منتظر رسیدن قیمت به 620 دلار سی اف آر یا حتی 600 دلار هستند. در حالی که یک هفته قبل قیمت پیشنهادی چینی ها 640 تا 650 دلار سی اف آر بود. ورق گرم کره نیز 5 دلار افت داشته به 680 تا 685 دلار سی اف آر ویتنام رسید. همچنین ورق گرم ژاپن آخرین بار دو هفته قبل 690 دلار سی اف آر معامله شد.
ورق گرم در چین نزولی بود. برخی امیدوارند کاهش تولید کارخانه ها مانع از سقوط جدی بازار ورق چین شود. قیمت 637 تا 642 دلار با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که هفته اخیر 16 دلار افت داشت. یک هفته قبل قیمت تا 32 دلار بالا رفته بود و گروهی از تجار محموله های خود را که ارزان تر خریده بودند وارد بازار کردند و همین امر موجب روند نزولی شد. بازار ورق مصر هنوز در رکود است چرا که مصرف کننده های نهایی تقاضا ندارند. قیمت ورق گرم نوامبر 703 دلار در هر تن درب کارخانه بود. وضعیت بازار صادرات بدتر بود.

ورق در ایران
ورق گرم 2 میلیمتر که شاخص ورق هاست در هفته گذشته روند نزولی داشت تا روز چهارشنبه که از قیمت 942 تومان به 950تومان هر کیلو در انزلی برای روز پنجشنبه رسید.
ورق گرم ضخامت های 8 تا 15 میلیمتر محصول مبارکه با بازار جذابی روبرو نبود، کالاهای وارداتی از خارج باعث شده است که امیدواری تجار برای سرمایه گذاری روی این کالاها کمتر شود بخصوص که عرضه های مبارکه هم که هر هفته صورت می پذیرد اشتهای خریدارها را کم کرده است. قیمت ورق های کاویان و اکسین تغییری نداشت تنها بعضی از اقلام محصول اکسین 50 ریال ارزانتر اعلام شد ولی ثبات قیمت بیشتر به دلیل محدودیت شدید عرضه است.
ورق سرد بازار بی رونقی را پشت سر گذاشت افت قیمت این کالا در خارج وارد کننده ها را تشویق به فروش کرده است همین امر روی قیمت آن تاثیر گذاشت ولی افت قیمت بطور متوسط تا 10 تومان هر کیلو بود. در مورد ورق گالوانیزه قیمت ثابت ماند که ناشی از محدودیت عرضه آن است در حال حاضر قیمت ورق گرم 2 میلیمتر رول تحویل انزلی 710 دلار، ورق سرد 750 دلار و ورق گالوانیزه 860 دلار هر تن پیشنهاد می شود ولی فروشنده ها تمایلی به معامله با اعتبار اسنادی ندارند و ترجیح می دهند بصورت نقدی فروش کنند.
مرکز خدمات فولاد ایران
{  تاریخ : شنبه 14 آبان 1390 } { چاپ} {

وبلاگ بازار آهن برای ارائه امکانات بیشتر و سرویس دهی بهتر به کاربران خود به

steels-ne.ws

منتقل شد

همچنین دایرکتوری این وبلاگ در دسترس میباشد

directory.steels-ne.ws


اخبار روز آهن آلات
مرکز خدمات فولاد ایران
قیمتهای کارخانجات
تحلیل ( ایران )
تحلیل ( جهان )
ثبت فروشگاه در دایرکتوری
  • در بخش دایرکتوری مشاغل آهن در سایت بازار آهن کلیه آهن فروشان ایران با تفکیک شهر و نوع گروه محصولات فروشی آنان به صورت رایگان ثبت نام می شوند و خریداران از طریق منوی انتخاب کنید در سایت بازار آهن به فروشندگان آهن دسترسی خواهند داشت .
  • | نیازمندی ها | دایرکتوری صنف آهن | مناقصات و مزایدات | اخبار و مقالات | سفارش آگهی
    © تمامی حقوق این وب متعلق به بازار آهن دات کام می باشد.
    قدرت گرفته از بلاگ اسکای
    طراحی شده توسط :: Hamid Ajorlou ::